Cukrzyca w ciąży

Wiem, że takich kobiet, jak ja jest wiele. Cukrzyca wbrew pozorom dotyka wielu osób spodziewających się dziecka. Przed ciążą wszystko było w porządku, nigdy nikt nie zwrócił mi uwagi na nieprawidłowy poziom cukru we krwi. W 6 miesiącu ciąży każda z nas robi badania, polegają one na wypiciu kubeczka glukozy (jak wam się uda, kupcie cytrynową, sama glukoza jest obrzydliwa w smaku).

W moim przypadku wyniki badań były jasne: mam ciążową cukrzycę. Jak się okazało, cukrzyca ciążowa to żaden dramat, należy jedynie zacząć bardzo restrykcyjnie przestrzegać diety, co dla wielu mam-łasuchów działa zbawiennie na figurę w czasie ciąży. Dokładnie tak było w moim przypadku, po ciąży, miałam lepszą figurę, niż przed. Zawsze znajdzie się jakiś plus. Jak poradziłam sobie z nową sytuacją? Wyeliminowałam z diety wszystkie cukry i węglowodany, nie mogłam jeść pieczywa pszennego, kawa tez odpadła i tłuszcze zwierzęce.

Szybko weszłam w stały tryb, 6 posiłków dziennie co 3 godziny, same warzywa, owoce, chude mięso, ryby. Mąż bardzo mnie wspierał w trakcie diety, dlatego sam też stracił parę kilogramów. Pamiętajcie drogie czytelniczki, dieta ta nie różni się niczym od zdrowej diety zalecanej kobietom w ciąży, dlatego nie ma się czego bać. Trudne w tej sytuacji jest jedynie zrezygnowanie ze swoich ulubionych żywieniowych przyzwyczajeń.

Bardzo rzadko zdarza się, by kobieta w ciąży z cukrzycą musiała brać zastrzyki z insuliną, są to sporadyczne przypadki, gdy dieta nie działa. Jednak i tym nie ma się co bać, pod ciągłą obserwacją lekarza nic nie grozi waszemu maleństwu

Oczywiście nie ograniczam się tylko do książek i muzyki, kocham swoje dziecko i uwielbiam je rozpieszczać (z głową!), święta i urodziny to dla mnie jedyne okazje, kiedy mogę pozwolić sobie na zakup nowego transformersa albo paczki kultowych klocków i rozkoszować się widokiem mojego dziecka, które zasypia z ukochanym bohaterem. W końcu dzieci powinny być dziećmi.